Lankstus_sistema_ortakine_brezinys

Lanksčių ortakių sistemos pavyzdys dviejų aukštų namui

beortakines-sistemos-pavyzdys

Beortakinės sistemos pavyzdys

ventiliacija-naturali

Natūrali ventiliacija, susidaranti dėl slėgių skirtumo

lankstus-ortakiai-sumontuoti-palubeje

Sumontuota lanksčių ortakių sistema, aiškiai matomas išlaikytas atstumas tarp padavimo ir šalinimo angų

rekuperatorius-cwl-sumontuotas

Kokybiškai izoliuoti oro tiekimo ir šalinimo ortakiai

GetAir_skersinis_pjuvis

Sieninio rekuperatoriaus pjūvis

20151012_120701

Tinkamoje vietoje sumontuotas beortakinis rekuperatorius

rekuperatoriaus-kapsule-lunos

Beortakinių rekuperatorių filtrus būtina plauti bent kelis kartus per metus

Vėdinimo sistemos

Kalbant apie vėdinimo sistemas, pirmiausia būtina žinoti, kad jos yra svarbiausias patalpų oro kokybės gerinimo sprendimas. Nors žinant, kad vėdinimo sistemos be papildomu priedų ir filtrų niekaip oro negerina, o tiesiog keičia patalpų orą lauko oru, gali atrodyti, kad jos nėra geriausias sprendimas patalpų oro kokybės gerinimui. Tačiau dažniausiai lauko oro drėgmė ir sudėtis, pagal visus parametrus yra gera, todėl pakanka užtikrinti nuolatinį jo tiekimą į patalpas ir sukuriamas tinkamos kokybės patalpų mikroklimatas. Nuolatinis lauko oro tiekimas ir patalpų oro šalinimas, ne tik užtikrina tinkamą būsto oro sudėtį, bet ir dėl oro cirkuliacijos tinkamai šaliną perteklinę drėgmę ir kvapus.

Tik projektuojant ir montuojant patalpų vėdinimo sistemas, svarbu nustatyti tinkamą jų galingumą, kad namuose kuriami oro srautai atitiktu patalpų tūrį ir gyventojų poreikius. Taigi, namuose įsirengus tinkamą vėdinimo sistemą, su reikiamais priedais, dažniausiai kitų oro kokybės gerinimo, sausinimo, drėkinimo ar vėsinimo įrenginių, įsirenginėti nereikia.

Visas vėdinimo sistemas galima suskirstyti į 3 dideles grupes:

  1. Priverstinis patalpų vėdinimas su rekuperacija.
  2. Priverstinis patalpų vėdinimas be rekuperacijos.
  3. Natūralus patalpų vėdinimas.

Priverstinio vėdinimo sistemos, skirtos užtikrinti patalpų oro cirkuliaciją ir apykaitą tik tada, tik tokiais greičiais ir kiekiais, kokių pageidauja namų gyventojai. O priverstinio patalpų vėdinimo sistemos su rekuperatoriais, dar užtikrina šilumos mainus tarp patalpų ir lauko oro. Iš esmės rekuperatoriai labiausiai reikalingi, kai lauko oras šaltas ir mums jį tiekiant į patalpas, mes nenorime jo šildyti patalpų šildymo ar kitokiais įrenginiais. Šiuolaikines priverstinio patalpų vėdinimo sistemas su rekuperacija, dar reikia skirstyti į dvi didėles grupes:

  1. Ortakinės vėdinimo sistemos su rekuperacija. Joms priklauso sistemos sudarytos iš oro transportavimo ortakių ir vieno rekuperatoriaus. Tokioje sistemoje rekuperatorius ima ir į patalpas tiekia lauko orą, tuo pat metu šalina patalpų orą, ir savo viduje vykdo šių dviejų oro srautų šilumos mainus. O prie rekuperatoriaus prijungta ortakių sistema transportuoja šiuos oro srautus po visas būsto patalpas.
  2. Beortakinės vėdinimo sistemos su rekuperacija. Joms priklauso sistemos sudarytos iš kelių minirekuperatorių, kurie sumontuojami į pastato lauko sienas. Tokioje sistemoje minirekuperatoriai tarpusavyje sinchronizuojami ir kai vieni iš jų orą į patalpas tiekia, jų porininkai orą šalina. Visų jų varikliai vienu metu reversuojasi kas minutę ir oro šalinimo metu šilumokaičiuose sukaupta šiluma, gražinama atgal į patalpas su šviežiu lauko oru. Oras po visas patalpas keliauja ir maišosi dėl neigiamų ir teigiamų slėgių sąveikos.

Antra vėdinimo sistemų grupė, priverstinis patalpų vėdinimas be rekuperacijos, iš esmės veikia taip pat kaip priverstinis patalpų vėdinimas su rekuperacija, tik oro tiekimą ir šalinimą užtikrinantys įrenginiai neturi šilumokaičių. Todėl tokiose sistemose mes pilnai galime kontroliuoti teikiamo ir šalinamo oro kiekius, tačiau jose, tarp lauko ir patalpų oro nevykdomas šilumos mainų procesas. Tokios sistemos irgi gali būti ortakinės ir beortakinės. Jos dažniausiai yra pigesnės negu rekuperacinės ir jų eksploatacija ir priežiūra paprastesnė. Šias sistemas sudarantys įrenginiai, kaip ir rekuperatoriai, nuolat tobulėja. Dabar jau gaminamos ir montuojamos tokios priverstinio vėdinimo sistemos be rekuperacijos, kurios gan ekonomiškai veikia ir vėdina patalpas ir tuomet, kai lauke oras šaltas.

Natūralaus patalpų vėdinimo sistemos yra paprasčiausias ir pigiausias vėdinimo sprendimas. Dažniausiai tokia sistema, tai tiesiog paprastos oro šalinimo šachtos, kurios nuolatos, dėl lauko ir patalpų oro slėgių skirtumo, kažkiek ištraukinėja patalpų orą. Kai lauke temperatūra būna šiltesnė, mes atidarome ir paliekame atvirus būsto langus, taip irgi sukurdami natūralaus vėdinimo sistemą. Pagrindinis natūralaus vėdinimo sistemų skirtumas nuo priverstinio vėdinimo sistemų yra tame, kad natūralaus vėdinimo sistemoje vykstantys procesai, yra beveik nekontroliuojami. Jeigu tokia sistema yra ir oro šachta ar langas atviri, tuomet kažkoks oro judėjimas ir apykaita vyksta, o jeigu tokios sistemos nėra ar šachtos paėmimo anga ar langai uždaryti, oro apykaita nevyksta. Natūralaus vėdinimo sistemose, oro apykaitos procesai priklauso nuo įvairiausių lauko ir vidaus oro parametrų.