Kaip atskirti ventiliatorių nuo patalpų oro kokybės gerinimo įrenginio?

2016 14 lapkričio Saulius Stunžėnas Vėdinimas

Namuose galima naudoti skirtingus elektrinius įrenginius, kurių paskirtis – priverstinai gerinti įvairius patalpų oro kokybės parametrus. Vieni įrenginiai orą į patalpas priverstinai tiekia, kiti šalina, dar kiti patalpų orą praleisdami per save valo ir keičia jo sudėtį. Visus tokius įrenginius vienija tai, kad jų veikimą užtikrina elektra ir jų viduje yra įmontuotas ventiliatorius. Įdomus dalykas tame, kad jeigu elektrinis įrenginys viduje turi įtaisytą ne tik ventiliatorių, bet ir daugiau įvairių detalių, dažniausiai jis savo pavadinime neturės žodžio – ventiliatorius. Pavyzdžiui: rekuperatorius, dulkių siurblys, oro drėkintuvas, kondicionierius ir kt. Bet kai beveik visą elektrinį įrenginį sudaro tik ventiliatorius, ir kitų dalių įrenginyje labai mažai, tai jo pavadinime dažnai naudojamas žodis ventiliatorius. Pavyzdžiui, kanalinis ventiliatorius, buitinis ventiliatorius, stalinis ventiliatorius, lubinis ventiliatorius ir kt.

Savo straipsnyje – „Kuo skiriasi išcentriniai ir ašiniai ventiliatoriai?“, aprašėme 2 pagrindinius ventiliatorių tipus, tai ašiniai (ang. axial) ir išcentriniai (angl. radial). Svarbu suprasti, kad šie ventiliatoriai yra įmontuojami į įvairiausius elektrinius patalpų oro parametrų gerinimo įrenginius ir taip tampa viena iš įrenginio dalių. Šią atskirą įrenginio dalį, vadinama ventiliatoriumi, sudaro 3 tarpusavyje sujungtos detalės – elektrinis variklis, sraigtas ir korpusas. Taigi, ventiliatoriai, sudaryti iš minėtų trijų detalių, įmontuojami į galutinius patalpų oro parametrų gerinimo įrenginius kaip atskira dalis. Ir praktikoje gaunasi taip, kad jeigu galutinių, paruoštų naudojimui elektrinių įrenginių pavadinime naudojamas žodis – ventiliatorius, atskirti galutinį įrenginį nuo jame įmontuoto gaminio – ventiliatoriaus, tampa sudėtinga.

Šio straipsnio tikslas – parodyti skirtumus tarp atskiro gaminio, kuris vadinamas ventiliatoriumi ir patalpų oro kokybės gerinimo elektrinių įrenginių, į kurių vidų šis gaminys įtaisomas. Taip pat norime trumpai apžvelgti pagrindinius patalpų oro kokybės gerinimui skirtus elektrinius įrenginius, atskleisti esminius jų skirtumus ir sugrupuoti juos į grupes.

Kad būtų aiškiau, tarpinį elektrinį gaminį ventiliatorių, vadinsime – ventiliatorius-detalė.

Esminis skirtumas tarp ventiliatoriaus-detalės ir įrenginio, kuriame ši detalė sumontuota, yra tame, kad ventiliatorius-detalė yra įrenginio dalis, o ne visas galutinis įrenginys turintis konkrečią paskirtį. Kaip jau minėta straipsnyje „Kuo skiriasi išcentriniai ir ašiniai ventiliatoriai?“, ventiliatorius-detalė, kaip tarpinis gaminys gaminamas ne galutiniam vartotojui, o kitoms gamybos linijoms, kurios gamina kokius nors elektrinius įrenginius su ventiliatoriais-detalėmis. Žmonių, kaip galutinių vartotojų, įvairiose parduotuvėse matomi orą pučiantys ir/ar traukiantys elektriniai prietaisai yra galutiniai įrenginiai. Norint tinkamai įvertinti jų parametrus, verta mokėti juos atskirti nuo juose įmontuotos pagrindinės detalės, – ventiliatoriaus.

Kad būtų dar aiškiau, ventiliatorių-detalę galime palyginti su automobilio varikliu. Tiek automobilio variklis, tiek ventiliatorius-detalė sudaryti iš atskirų dalių, bet kad atliktų savo funkciją, abu jie sumontuojami į jiems skirtą vietą galutiniame produkte. Automobilio varikliui būtinas automobilis, į kurį jis ir įmontuojamas, ir dažnai variklio parametrai yra svarbiausias automobilio vertės rodiklis. Taip ir ventiliatoriui-detalei būtinas įrenginys, kuriame ventiliatorius-detalė sumontuojamas, ir ventiliatoriaus-detalės parametrai dažnai nusako ir įrenginio, kuriame jis įmontuotas, vertę.

Manome, būtų aiškiau jeigu visi paruošti eksploatacijai elektriniai orą pučiantys ir/ar traukiantys įrenginiai, žodžio ventiliatorius savo pavadinimuose neturėtų. Juk ventiliatoriai-detalės būna dviejų skirtingų tipų, įvairiausių galingumų, gaminami iš skirtingų medžiagų, turi daug įvairių modifikacijų ir formų, todėl jų negalima sutapatinti su įrenginiu, kuriame jie įmontuoti. Kaip ir automobilių varikliai tame pačiame automobilyje gali būti skirtingi, taip ir orą pučiančiame ir/ar traukiančiame elektriniame įrenginyje gali būti montuojami skirtingi ventiliatoriai-detalės.

Yra kaip yra ir šioje pavadinimų painiavoje mes pabandysime išsiaiškinti. Taigi, pagal patalpų oro kokybės gerinimo įrenginių pavadinimuose naudojama žodį – ventiliatorius, visus šiuos įrenginius galima suskirstyti į dvi dideles grupes:

1. Įrenginiai kurių pavadinimuose yra žodis ventiliatorius,

2. Įrenginiai kurių pavadinimuose nėra žodžio ventiliatorius.

Dabar apžvelgsime abiejų šių grupių patalpų oro kokybės gerinimui skirtus įrenginius ir paruoštų naudojimui elektrinių įrenginių pavadinimuose žodį ventiliatorius savavališkai pakeisime.

Kanaliniai ventiliatoriai

Kalbant apie įrenginį, vadinamą kanaliniu ventiliatoriumi ir žinant kaip jis atrodo, sunku nesuklysti ir suprasti, kad tai visgi galutinis įrenginys, o ne tarpinis gaminys – ventiliatorius-detalė. Taip yra todėl, kad kanaliniai ventiliatoriai jau savo pavadinime turi žodį ventiliatorius ir yra patys primityviausi orą pučiantys įrenginiai. Iš visų oro pūtimo įrenginių pagal savo konstrukciją jie paprasčiausi, skirti montuoti nematomose vietose ortakių viduje, dėl ko į jų išvaizdą ir dizainą neinvestuojama. Todėl juos lyginant su visais kitais oro ištraukimo funkciją atliekančiais įrenginiais jie yra ir patys pigiausi. Dažną kanalinį ventiliatorių sudaro tik 3 jau aukščiau aprašytos, kiekvieno ventiliatoriaus-detalės sudedamosios dalys, tai yra variklis, sparnuotė ir korpusas. Kanalinį ventiliatorių paverčia įrenginiu, skirtu pūsti arba traukti orą, ir jį atskiria nuo jo viduje įtaisyto ventiliatoriaus-detalės tik tai, kad kanalinio ventiliatoriaus korpusas gamybos metu pritaikomas montuoti ant tam tikro diametro oro transportavimo vamzdžio. Tam tikslui ant korpuso dar sumontuojamos specialios elektrinės jungtys ir kartais jų korpusai būna su garsą slopinančiomis medžiagomis.

VKA_ventiliatorius

Kad būtų aiškiau, siūlome kanalinį ventiliatorių vadinti – kanaliniu ortraukiu. Dėl savo konstrukcijos paprastumo ir mažo skirtumo nuo ventiliatoriaus-detalės, kanaliniai ortraukiai dažnai sumontuojami į paprastesnius, ar savo rankų darbo, vėdinimo prietaisus. Tačiau nereikia užmiršti, kad kanalinis ortraukis visgi yra įrenginys, kurio viduje gali būti įtaisyti įvairiausių modifikacijų, ašinio arba išcentrinio tipo ventiliatoriai-detalės. Kanalinių ortraukių yra labai įvairių, nuo vos kelis eurus kainuojančių primityvių, mažo diametro, su mažyčiais ašinio tipo ventiliatoriais-detalėmis, iki gan brangių, galingų, su ypatingais korpusais, sudėtingais išcentriniais ventiliatoriais-detalėmis ir išmaniais valdikliais. Jie gali būti pagaminti arba iš plastiko arba iš metalo.

Dėl konstrukcijos, montavimo vietos ir atliekamos funkcijos panašumo, prie kanalinių ortraukių verta priskirti karšto oro transportavimo ventiliatorius ir priešgaisrinius ventiliatorius. Karšto oro transportavimo ventiliatoriai naudojami organizuojant karšto oro pritekėjimą nuo židinio iki atskirų kambarių specialiais karšto oro ortakiais. O priešgaisriniai slėginiai ventiliatoriai skirti tam, kad gaisro metu keltų patalpų slėgį, taip apsunkindami ugnies plitimą, arba šalintų dūmus. Dėl aiškumo ir iš šių įrenginių pavadinimų vertėtų panaikinti žodžius ventiliatorius ir vadinti juos židinio šilumos pūtiklis ar transportuotojas, elektrinis dūmtraukis, priešgaisrinis slėgio kėliklis.

Vonios arba buitiniai ventiliatoriai

Explo_Silvento KL-Bewegungsmeldersp-silent-100-vonios-ventiliatorius

Oro ištraukimo ventiliatoriai, kurie dažnai naudojami gyvenamosiose patalpose ir montuojami matomose vietose, dažniausiai vadinami vonios arba buitiniais. Plačiausiai tokie ventiliatoriai naudojami gyvenamųjų būstų tualetuose ir voniose. Ir kadangi jų pavadinime yra žodis – ventiliatorius, tai vėl įveda painiavą atskiriant įrenginį, nuo jame įmontuoto ventiliatoriaus-detalės. Todėl žiūrint į tai, kaip buitiniai ir vonios ventiliatoriai atrodo, kur jie montuojami ir kad visi turi oro paėmimo difuzorių, tai siūlytume juos vadinti difuzoriniais ortraukiais.

Difuzoriniai ortraukiai, kaip ir kanaliniai ortraukiai yra gana nesudėtingi patalpų oro parametrų gerinimo įrenginiai. Nuo kanalinių ortraukių juos s
kiria tik tai, kad juose prieš variklį dažniausiai sumontuojamas estetinę ir oro paėmimo funkcijas atliekantis difuzorius. Difuzorinių ortraukių, kaip ir kanalinių, yra labai įvairių. Pagrindinis jų skirtumas nuo kanalinių ištraukėjų yra ne tik tame, kad jie dažniausiai turi oro paėmimo difuzorių ir visuomet montuojami matomoje patalpos vietoje ant oro šalinimo angos sienoje, bet dar ir tame, kad jie visuomet būna plastikiniai. Pigiausiuose jų modeliuose montuojami patys paprasčiausi ašiniai ventiliatoriai-detalės, prasčiausi guoliai, naudojamas pigiausias plastikas ir t.t. Brangiuose modeliuose naudojami pažangūs, ekonomiški ir tylūs išcentriniai ventiliatoriai-detalės, patikimi ilgaamžiai guoliai, montuojama daug daviklių, naudojamas aukštos kokybės plastikas, papildomos apsaugos priemonės ir t.t.

Stoginiai ventiliatoriai

vsv-stoginis-ventiliatorius

Dažniausiai galingi, ant pastato stogo montuojami ventiliatoriai vadinami stoginiais ventiliatoriais. Jų paskirtis traukti orą iš patalpų per vėdinimo šachtą į lauką. Kadangi jie montuojami lauke ant pastato stogo, išskirtinis jų bruožas – korpusas, kuris pritaikytas apsaugoti jų viduje esanti ventiliatorių-detalę su valdymo įranga ir šachtą nuo žemos lauko temperatūros ir kritulių poveikio. Jie montuojami ant oro šalinimo šachtos viršaus ir veikimo metu traukia orą į lauką iš patalpų. Kadangi jie montuojami ant stogo, didelis jų privalumas tame, kad veikimo metu jų skleidžiamas garsas patalpų viduje beveik negirdimas. Dažniausiai jie būna didelių gabaritų, su galingais išcentrinio tipo ventiliatoriais-detalėmis ir yra pritaikyti orą ištraukinėti iš didelių patalpų, dažniausiai visuomeninių.

Vėlgi, stoginis ventiliatorius tai įrenginys, todėl dėl aiškumo, siūlytume jo pavadinime nenaudoti žodžio ventiliatorius ir juos vadinti stoginiais ortraukiais. Kaip minėjome, stoginiai ortraukiai privačiuose gyvenamuose būstuose naudojami labai retai, nes jie patys gan brandeflektorius-apvalusgiai kainuoja ir jų įrengimas irgi nepigus, nors atlieka tik oro ištraukimo funkciją. Asortimentą sudaro daugiausiai didelės galios stoginiai ortraukiai. Bet ateityje, jei bus pradėti kurti nelabai galingi, ekonomiški ir paprastai sumontuojami stoginiai ortraukiai, jie gali tapti stipriu konkurentu difuzoriniams ortraukiams.

Ant oro šalinimo šachtos viršaus, galima sumontuoti stoginį vėjo deflektorių, kuris kaip ir stoginis ortraukis, atlieka oro ištraukimą iš patalpos per ša
chtą. Bet su vėjo deflektoriumi nėra galimybės valdyti oro ištraukimo srauto pastovumo ir greičio. Vėjo deflektorius pagerina natūralią oro trauką iš šachtos, bet jeigu mes norime tiksliai reguliuoti per šachtą ištraukiamo oro kiekį, deflektorius nepadės.

Lubiniai, ant stalo ar grindų pastatomi ventiliatoriai

Šie įrenginiai, panašiai kaip ir kanaliniai ortraukiai, labai panašūs į ventiliatorius-detales, todėl irgi yra vieni iš pagrindinių pavadinimų painiavos kūrėjų. Tiek lubiniai, tiek ir pastatomi ventiliatoriai atlieką tą pačią funkciją. Jų paskirtis, kaip ir kondicionierių – vėsinti patalpos orą, todėl ir jų pavadinime vertėtu žodį ventiliatorius pakeisti žodžiu vėsintuvas ar vėjapūtė. Siūlytume juos vadinti pastatomomis vėjapūtėmis ir lubinėmis vėjapūtėmis.

ventiliatoriuswolf-ld-15-lubinis-ventiliatorius

Kaip įrenginių, pastatomų ar lubinių vėjapūčių konstrukcija gan paprasta, todėl šie įrenginiai ir vadinami ventiliatoriais. Bet juos paanalizavus detaliau, galima pamatyti nemažai jų, kaip įrenginių, skirtumų nuo juose įmontuoto ventiliatoriaus-detalės.

Pastatomos ir lubinės vėjapūtės turi gana ypatingą korpusą, kuris pastatomose vėjapūtėse leidžia ventiliatoriui-detalei sukinėtis į skirtingas puses. Pastatomų vėjapūčių ventiliatoriaus-detalės sparnuotė būna paslėpta po apsauginiu tinklu. Lubinių vėjapūčių korpusai turi antivibracinius mechanizmus ir ant kai kurių jų modelių būna sumontuoti šviestuvai. Tiek lubinių, tiek ir pastatomų vėjapūčių valdikliai gali turėti daug funkcijų. Šiuolaikinių būstų interjeruose šių įrenginių sparnuotė ir korpusas dažnai atlieka dar ir estetinę funkciją, todėl jų dizainas kartais turi didelę reikšmę.

dyson-ventiliatoriai-modeliaiDažniausiai pastatomose ir lubinėse vėjapūtėse naudojami ašinio tipo ventiliatoriai-detalės, bet pastatomose kartais naudojami ir išcentrinio tipo ventiliatoriai-detalės.
Išcentrinio tipo ventiliatoriai-detalės naudojami brangiuosiuose Dyson vėjapūtėse. Renkantis pastatomą ar lubinę vėjapūtę, dažniausiai analizuojami parametrai yra šie: ventiliatoriaus-detalės sparnuotės diametras, skleidžiamas garsas, dizainas, sukimosi greičiai ir kryptys.

Patalpų oro kokybės gerinimo, vėdinimo, vėsinimo ir valymo įrenginiai

Tai antra, gan plati įrenginių grupė. Jos skirtumas nuo pirmosios, aukščiau aprašytų įrenginių grupės, yra tame, kad šių elektrinių įrenginių pavadinimuose nėra žodžio ventiliatorius, nors jų viduje yra įmontuoti ventiliatoriai-detalės. Tai kondicionieriai, rekuperatoriai, oro drėkintuvai, sausintuvai ir valytuvai, virtuvės gartraukiai, oro tiekimo kameros. Šiuos patalpų oro kokybės gerinimo įrenginius skiria visai nedidelė riba nuo patalpų šildymo funkciją atliekančių įrenginių, kurie savo viduje irgi turi ventiliatorius. Ir kai pastarieji pavadinami ne šiltą orą pučiančiais šildytuvais ar konvektoriais, o šildymo ventiliatoriais, jie irgi įveda įrenginių pavadinimų painiavą.

Dar buityje dažnai naudojami įrenginiai, kurie savo viduje turi ventiliatorių-detalę, o pavadinime neturi žodžio ventiliatorius, tai dulkių siurbliai ir plaukų džiovintuvai (fenai). Visuomeninių pastatų tualetuose dar naudojami rankų džiovintuvai. Pastarųjų įrenginių skirtumas nuo aukščiau minėtu tame, kad jie atlieka kitas, ne patalpų oro kokybės gerinimo funkcijas.

Kiekviename iš minėtų įrenginių būna įmontuoti dviejų tipų, įvairiausių modelių ir modifikacijų ventiliatoriai-detalės. Kai ventiliatoriaus-detalės montavimo vieta įrenginio vidus, jie integruojami į bendrą įrenginio sistemą ir ventiliatorių-detalių formos, veikimo ir montavimo ypatumai pritaikomi prie konkrečių įrenginių. Nors ventiliatoriai-detalės įrenginiuose nematomi, o tik veikimo metu girdimi, visgi pagrindinę įrenginio vertės dalį dažniausiai sudaro būtent ventiliatoriaus-detalės parametrai. Bet kas gi apie juos kažką žino ir pasakoja įsigyjant įrenginį?

Dar įdomu, kad pagal konstrukcijos paprastumą ir atskirų dalių kiekį, virtuvės gartraukis mažai skiriasi nuo difuzorinio ortraukio. Bet, skirtingai nuo jo, savo pavadinime gartraukis neturi klaidinančio žodžio – ventiliatorius. Todėl tampa labai aišku kam jis naudojamas ir kokie jo pagrindiniai skirtumai nuo panašią funkciją atliekančių įrenginių.

Taigi, apibendrinant, norint visus elektrinius įrenginius, skirtus patalpų oro kokybės gerinimui, atskirti nuo jų viduje įmontuotos detalės-ventiliatoriaus, jų pavadinimuose verta panaikinti žodį – ventiliatorius. Panaikinus žodį ventiliatorius ir sukūrus naujus įrenginių pavadinimus, atsiranda aiškus jų skirtumas nuo jų viduje įmontuoto ventiliatoriaus-detalės. Ir dabar, pagal atliekamą funkciją ir pastatymo ar sumontavimo vietą, visus elektrinius patalpų oro kokybės gerinimo įrenginius galima suskirstyti į dvylika grupių:

  1. Kanaliniai ortraukiai,
  2. Difuzoriniai ortraukiai,
  3. Stoginiai ortraukiai,
  4. Virtuviniai gartraukiai,
  5. Rekuperatoriai,
  6. Oro tiekimo kameros,
  7. Kondicionieriai,
  8. Oro drėkintuvai,
  9. Oro sausintuvai,
  10. Oro valytuvai,
  11. Pastatomos vėjapūtės,
  12. Lubinės vėjapūtės.

Rašyk komentarą