Kas yra difuzorius
Savo darbe gan dažnai susiduriu su daiktais, kurie oro vėdinimo įrangos sferoje vadinami difuzoriai. Tenka juos ir parinkti, ir parduoti ir montuoti.
Kiekviena vėdinimo sistemą turi difuzorius. Kai ieškantis vėdinimo sistemos žmogus prašo atsiųsti pasiūlymą, kiek jam kainuos viena ar kita vėdinimo sistema, tai sistemos dalių pasiūlyme, visuomet būna grafa – difuzorius. Dar gali būti prierašas, – vidaus difuzorius, universalus difuzorius, akustinis difuzorius, oro šalinimo ar oro tiekimo difuzorius, sieninis ar lubinis, saunos difuzorius ir kt. Ir gan dažnai klientai, kurie jau ruošiasi pirkti vėdinimo sistemą klausia, – kas yra tas difuzorius. Tokiais momentais dažnai pagalvoju, – nu kaip jie gali nežinoti tokio dalyko. O po akimirkos prisimenu, kad nors pats prieš 10 metų savo name vedžiojau vėdinimo šachtas ir statybų sektoriuje pastaruosius 4 metus dirbu ištisai, kas yra difuzorius sužinojau tik tada, kai prieš metus pradėjau pardavinėti ir montuoti vėdinimo sistemas. Iki tol žodžio difuzorius reikšmės nelabai žinojau, jis man buvo oro tiekimo grotelės.
Taigi, dabar apie difuzorius kažkiek žinau iš savo darbo praktikos, dar pasigilinau internete ir pasiklausinėjau vėdinimo specialistų. Wikipedijoje rašo, kad difuzoriumi vadinasi bet kuris daiktas, kuris kažką išsklaido ir paskirsto https://en.wikipedia.org/wiki/Diffuser. T.y. jei daiktas sukurtas išsklaidyti tai, kas per jį prateka, tarkim vandenį, garsą, orą ar dar kažką, jį jau galima vadinti difuzoriumi.
Išeina prie vėdinimo kanalų montuojamus difuzorius, teisingiau vadinti oro skirstymo difuzoriai. Tačiau, dar yra žodis, anemostatas https://en.wikipedia.org/wiki/Anemostat. Kaip supratau nors šis žodis kilo iš įmonės pavadinimo, jis skirtas ir apibūdinti visą daiktą, kurį Lietuvoje ir dar daugelyje kitų šalių, vėdinimo specialistai dažniausiai vadina difuzoriumi. Ir išeina, kad difuzoriumi vertėtu vadinti tik vieną anemostato dalį, kuri sklaido orą. Taigi teisingiausiai išeina – anemostatas, oro sistemų montuotojų ir pardavėjų tarpe – difuzorius. Lietuviškai šį žodį dažniausiai verčia – oro skirstytuvas. Jeigu bandyti išversti šio daikto pavadinimą į lietuvių kalbą pilnai ir teisingai, gautųsi – patalpos viduje, ant oro pritekėjimo ar šalinimo angos tvirtinamas oro skirstytuvas.
Kai VGTU baigiančiam mokytis vėdinimo-šildymo sistemų inžinieriui pasakiau, kad oro difuzorius reikėtu vadinti anemostatais, jis mane užpuolė sakydamas, – tai nesąmonė. Net visi universiteto dėstytojai oro tiekimo ir šalinimo difuzorius vadina difuzoriais ir žodžio anemostatas jis nėra girdėjęs. Tuomet jis panaršė internete ir priėmė sprendimą, kad anemostatais galima būtų vadinti, didesnius, daugiau įvairių sudedamųjų dalių ir oro nukreipimo valdymo galimybių turinčius, būtent oro tiekimo difuzorius. Net nežinau kaip čia visą tą oro skirstymo įrenginuką dabar teisingiau vadinti? Gal visgi vadinsiu kaip įprasta – difuzoriumi, kadangi didžioji dalis šių įrenginukų yra gan paprastos konstrukcijos, kurią sudaro korpusas ir oro nukreipimo diskelis ar mentelės. O sudėtingesnius, daug sudedamųjų dalių turinčius oro tiekimo difuzorius, vadinsiu anemostatais, nors žodis anemostatas dar labai mažai naudojamas, išskyrus gal Lenkiją.
Iš esmės kalbant bendrai, oro difuzorius, tai daiktas, kuris sukurtas patobulinti paprastas groteles, pro kurias prateka oras. Dar kaip supratau oro difuzorius, arba lietuviškai oro skirstytuvas, visuomet stovi patalpos viduje. Taigi difuzoriumi, ar anemostatu, ar oro skirstytuvu vertėtu vadinti tuos daiktus, kurie stovi patalpos viduje, dažniausiai ant lubų ar sienos, ir pro juos pratekantis oras kažkur ir kažkaip nukreipiamas ar išsklaidomas. T. y. grotelės tampa difuzoriumi, jei jos sumontuotos patalpos viduje ir jose yra diskelio, sparnelių, mentelių ar plokštelių formos orą sklaidantys daiktai, kurie nukreipia, suskaldo, pristabdo ar dar kažką padaro su pro juos tekančiu oro srautu.
Kokias funkcijas atlieka difuzorius?
Difuzoriai gali būti oro tiekimo, oro šalinimo arba universalūs. Jų forma gali būti įvairi, priklauso nuo jį kūrusio dizainerio, kokios klasės patalpose jis bus montuojamas, kokio diametro ortakiui, kokiai patalpos vietai ir kokiam oro kiekiui praleisti jis skirtas. Pagal formą difuzoriai gali būti įvairiausi – apvalūs, ovalūs, kvadratiniai, įvairiausių stačiakampių formų. Difuzoriaus oro nukreipimo srautus skirstančių mentelių ar diskelių padėtis gali būti reguliuojama ir keičiama, o gali būti ir nereguliuojama. Difuzoriai dažniausiai gaminami iš metalo ir plastiko, bet būna ir iš stiklo, ir iš medžio. Jei gaminami iš plastiko, labai svarbu plastiko kokybė, kad jis su laiku nepakeistu savo spalvos ir nepasidarytu trapus.
Manau vėdinimo sistemos vartotojui, svarbiausia difuzoriaus funkcija – estetinė. Juk kuomet vėdinimo sistema pilnai sumontuota, iš visų šitos sistemos dalių, kasdiena mes savo gyvenamuose kambariuose matome tik ant lubų ar sienų kabančius difuzorius. Todėl jo dizainas ar pastatymo vieta yra svarbu, ypač svarbu, jeigu taip rūpinamės savo būsto interjeru, kad net pasamdome interjero dizainerį. Nors iš kitos pusės, standartinio apvalaus difuzoriaus dizainas mums tapo jau tiek pažįstamas ir įprastas, jog dažnai ji traktuojame kaip būtiną lubų elementą.
O vėdinimo sistemų inžinieriai šį daiktą sukūrė ir nuolatos tobulina tam, kad jis kuo plačiau po kambarį paskleistu pritekanti orą. Kad pritekantis oras nepustu mums viena srove ir gerai maišytųsi su jau esančiu patalpoje oru. Taigi pagrindinė difuzoriaus funkcija ir yra, kuo geriau paskleisti į patalpas pritekantį orą, kad jis kuo geriau susimaišytu su esamu oru patalpoje. Todėl difuzorių vadinti lietuviškai – oro skirstytuvu, pagal jo funkciją gan teisinga.
Dar viena labai svarbi difuzoriaus funkcija – reguliuoti pritekančio oro kiekį. Jei reikia ir visai užaklinti ortakio angą, kad per angą oras negalėtu pratekėti. Dažniausiai difuzoriaus uždarymas ir atidarymas vykdomas užsukant ar atsukant jų vidurinę dalį. Yra ir kitokiu būdų juos uždaryti ir atidaryti, tai priklauso nuo difuzoriaus paskirties ir modelio.
Dar difuzoriai gali atlikinėti akustinę funkciją. Akustiniai difuzoriai dažniausiai išsiskiria tuo, kad jie kažkiek didesni už standartinius, nes į jų vidų būna pridėta akustinių medžiagų. Akustinė difuzoriaus danga, slopina oro putimo šniokštimą ar dar kažkokius galimus garsus vamzdžiuose ar iš lauko. Jei tarp kambarių padaroma papildoma oro judėjimo anga, garsus slopinantis difuzorius, padeda sulaikyti iš kambarių sklindančius garsus.
Yra difuzorių, kuriuose tvirtinami oro valymo filtrai ir tokie difuzoriai be savo pagrindinės funkcijos, dar atlieka oro filtravimo funkcija.
Tiek apie oro skirstymo difuzorius. Jei nežinojote apie juos iki šiol, tikiuosi dabar jums tapo aiškiau, kas tai per daiktai tie difuzoriai.
Kodėl apvaliame difuzoriuje viduje yra sijonėlis, kuris yra mažesnio diametro. Pvz d100 difuzoriuje faktinė skylė yra tik 70mm? Sijonėlio tokia forma, lyg specialia priešintis oro srautui? Ar tai nėra oro srautui kliūtis?
Difuzoriaus paskirtis ne šiaip praleisti oro srautą, o tinkamai jį nukreipti, išsklaidyti, todėl ir sijonėlis, ir kiti jame esantys elementai yra skirti atlikti šias funkcijas. Ir difuzorių gamintojai laikosi nustatytų standartų, tad difuzoriuose esančios oro sklaidymo angos yra būtent tokios kokios ir turi būti.