Metalinių standžių ir plastikinių lanksčių vėdinimo ortakių sistemų palyginimas
Turbūt dažniausias klausimas renkantis vėdinimo sistemą, kokius ortakius rinktis. Yra daugybė teorijų ir daugybė nuomonių, kiekvienas meistras ar projektuotojas turi savo nuomonę ir požiūrį, ir negalima teigti, kad jie neteisūs. Visos rinkoje siūlomos sistemos, jeigu jos teisingai suprojektuotos ir pritaikytos konkrečiam būstui, veiks daugiau ar mažiau gerai, svarbiausia teisingas projektavimas, o dar svarbiau, savo darbą išmanantys meistrai ir jų darbų priežiūra. Šiame straipsnyje pabandysime padėti išsiaiškinti, kokia sistema labiausiai tinka jūsų būstui, kokie sistemų pliusai ir minusai.
Vertėtų paminėti, kad šiuolaikiniam būstui oro apykaita turėtų būti 0,5-1 karto per valandą, išskirtinais atvejais, kai siekiama pasyvaus namo sertifikato, oro apykaita neturėtų viršyti 0,3 karto per valandą, nes ,kaip žinia, vėdinimas bet kokiu atveju reiškia energijos nuostolius, 100% naudingumo koeficiento joks vėdinimo įrenginys neturi ir vargu ar turės.
Paimkime standartinį 150 m² gyvenamo ploto namą. Maksimalią oro apykaitą pasirinkime 1 kartą per valandą. Aukštis nuo grindų iki lubų tarkime 2,7 m. Tai reiškia, kad vėdinimo įrenginys turi būti parinktas taip:
150 m² x 2,7m x 1 kartas/h = 405 m³/h
Gavome standartinį įrenginio (rekuperatoriaus) našumą – 400 m³/h
Belieka išsirinkti kokia ortakių sistema šį oro kiekį paskirstysime po kambarius – cinkuotų ortakių, lanksčių ortakių, polipropileno ortakių.
Apžvelkime šias sistemas atskirai:
Cinkuotų ortakių sistema
+ | – |
– seniausiai naudojama, -pigiausia, -labai lanksčiai panaudojama, -galima naudoti bet kokio dydžio patalpose.
| -reikalauja atsakingo suprojektavimo ir kruopštaus montavimo. Parinkus per mažus ortakių diametrus, visada kyla triukšmo ortakiuose pavojus, per dideli ortakiai mažina bendrą sistemos efektyvumą, -reikalingas sistemos balansavimas. Sumontavus sistemą, reguliavimo sklendėmis reguliuojamas oro tiekimas/šalinimas kiekvienoje atšakoje. Neteisingai subalansavus sistemą, vienuose kambariuose gali būti vėdinama per daug, kituose nepakankamai, -tranzitiniai ortakiai būna gana didelio diametro, 200 mm ar net 250 mm. Tam reikia numatyti atitinkamą lubų žeminimą, -cinkuotuose ortakiuose sujungimams tvirtinti naudojami savisriegiai, kurie mažina sistemos sandarumą ir kelia papildomus slėgio nuostolius. -tarp kambarių gali susidaryti telefoninis ryšys, t.y. atsiranda galimybė garsams sklisti tarp patalpų |
Lanksčių ortakių sistema
+ | – |
-paprastas montavimas, visos dalys jungiasi kaip konstruktorius, specialių tarpinių ir fiksatorių pagalba, -paprastas projektavimas, oro kiekius nesunku suskaičiuoti ir paskirstyti, -lubas užtenka žeminti tik 10 cm, nes lanksčių ortakių diametras tik 75 mm, -galima kloti tiek palubėje, tiek grindyse, tiek sienose, -idealus sandarumas tinkamai naudojant gumines tarpines ir fiksatorius, -nėra telefoninio efekto, garsas nesklinda tarp patalpų. | -didesniems namams, norint patiekti reikiamą oro kiekį, reikia vesti labai daug ortakių, kas yra brangu ir sukelia nepatogumų montuojant, -naudojant kokybiškas medžiagas, iki 2 kartų brangiau nei cinkuotų ortakių sistema, -nekokybiški ortakiai gali skleisti plastmasės kvapą į kambarius. |
Polipropileno ortakių sistema
Naujausia rinkoje sistema. Sistemos vamzdžiai ir dalys gaminami iš polipropileno – patvaraus ir nekoroduojančio plastiko.
+ | – |
-vidinis vamzdžių ir dalių paviršius yra lygus ir pagamintas iš antistatinės medžiagos, todėl ant jo nesikaupia dulkės ir purvas. Lygų vidinį paviršių lengva valyti, nes vamzdžiuose nėra jokių įdubų ar ertmių, kuriose galėtų kauptis nešvarumai, -sandari ir tyli sistema, -montuojant nereikia naudoti jokių papildomų kniedžių ar sraigtų. Dėl sandarių jungčių, suapvalintų kampų ir vamzdžių lygiu vidiniu paviršiumi vėdinimo sistema veikia tyliai, -lengvas ir saugus vėdinimo sistemos įrengimas. Vėdinimo sistema įrengiama greitai ir lengvai, įrengiant nereikia jokių specialių įrankių. Reikiamo ilgio vamzdžius galima nupjauti rankiniu pjūklu. Dėl didelio vamzdžių atsparumo, montavimo metu atsiradę nedideli įdaužimai nekenkia polipropilenui, nes jis nelūžta. | -kaina, -reikalingas projektas, -lubų žeminimas didesniuose pastatuose, nes, kaip ir cinkuotų ortakių sistemoje, naudojami didesnių diametrų tranzitiniai ortakiai. |
Apibendrinant, ortakinės vėdinimo sistemos parinkimas labiausiai priklauso nuo pastato/patalpų dydžio.
Iki 100 m² patalpoms rekomenduojame rinktis lanksčių ortakių sistemas arba decentralizuoto vėdinimo sprendimus.
100-150 m² patalpoms geriausiai tinkama lanksčių ortakių sistema.
Virš 150 m² išryškėja cinkuotų ir polipropileno ortakių sistemų privalumai, nes lanksčių ortakių sistema daugeliu atvejų gaunasi gremėzdiška, su ortakių raizgalyne, skaičiuojama šimtais metrų.
Tačiau, žinoma, taip drąsiai skirstyti sistemų nevertėtų, ypač nestandartiniams projektams.
Rašyk komentarą